S cieľom skvalitniť výučbu a vniesť do vyučovania inovatívne prístupy, absolvovali učitelia nášho gymnázia 9. mája 2025 vzdelávanie v oblasti využitia umelej inteligencie (AI). Lektormi boli naši kolegovia, Mgr. Michal Bohuš a Mgr. Dominik Terpák, ktorým ďakujeme za ich cenné postrehy a predstavenie možností programov Chat GPT, Gemini, Copilot a Canva. Veríme, že získané poznatky prispejú k ešte interaktívnejšiemu a efektívnejšiemu vzdelávaniu na našej škole.
Novinky
Školenie učiteľov - AI
Odborná učebňa
Vážení rodičia, milí kolegovia,v mene Gymnázia a Rodičovského združenia sa na Vás obraciame s prosbou o spoluprácu pri budovaní novej učebne prírodných vied. Z dôvodu obmedzených finančných možností hľadáme pomoc v rôznych formách – budeme vďační za každý prejav podpory.
Celé znenie listu s podrobnosťami prikladáme v priloženom súbore.
Chemický náboj
Dňa 25.4.2025 sa žiaci triedy Sexta A - Elena Jursová, Hana Strakáčová, Paula Mičietová a Roman Maršálek a žiaci triedy Sexta B - Petra Lörinčíková, Viktória Tumannová, Patrik Sedláček a Daniela Šupolíková zúčastnili celoslovenskej chemickej súťaže Chemický náboj.
Návšteva riaditeľov talianskych škôl
V Bratislave dňa 29.4.2025 prebehla na Gymnáziu, L. Sáru konferencia Asociácie riaditeľov talianskych stredných škôl , na ktorej sa zúčastnili delegáti Generálneho riaditeľstva pre verejnú a kultúrnu diplomaciu a Ministerstva zahraničných vecí Talianskej republiky. Na podujatí sa zúčastnil veľvyslanec Talianskej republiky na Slovensku Gianclemente de Felice. Hlavnou témou konferencie bola diskusia o medzinárodnej spolupráci, rozvíjaní vzťahov a vytváraní medzinárodných vzdelávacích projektov.
Paola Bortoletto, predsedníčka Asociácie v spolupráci s Ivetou Holubcovou, vedúcou taliansko – slovenskej bilingválnej sekcie Gymnázia, Ladislava Sáru v Bratislave, otvorili konferenciu v Primaciálnom paláci v Bratislave. Účastníci mali priestor diskutovať o vzdelávacom systéme na Slovensku a v Taliansku, a tiež o aktuálnych výzvach vzdelávania v oboch krajinách.
Konferencia pokračovala na pôde Gymnázia, L. Sáru v Bratislave, ktorého hlavnou prioritou je šírenie talianskeho jazyka a kultúry na Slovensku. Riaditeľka školy Eva Ihringová privítala kolegov z Talianska vyjadrením: “Takéto podujatia sú veľmi dôležité a inšpiratívne pre posilnenie vzájomných vzťahov a skvalitnenie výučby v taliansko – slovenskom bilingválnom štúdiu.” Do diskusie sa zapojili učitelia taliansko – slovenskej bilingválnej sekcie aj žiaci bilingválneho štúdia. Vymieňali si vzájomné skúsenosti, preberali možnosti zahraničných vzdelávacích pobytov v Taliansku ako aj prípravu možných projektov.
Konferencia sa niesla v pozitívnej atmosfére, priniesla mnoho nových podnetov a nových väzieb. Veríme, že sa na podobnej konferencii onedlho opäť stretneme.
Návšteva Ústavu molekulárnej biológie SAV
Dňa 25.4 seminaristi z biológie talianskej sekcie navštívili s p. uč. Paolini Ústav molekulárnej biológie SAV, kde im profesor Domenico Pangallo vysvetlil využitie PCR a elektroforézy v práci, ktorú na oddelení vykonávajú.
Riaditeľské voľno
Vážení rodičia, milí študenti,
týmto oznamujem, že v zmysle §150 ods. 5 Zákona č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní (školský zákon), dňa 9.mája 2025 udeľujem riaditeľské voľno z organizačných dôvodov.
Riadne vyučovanie bude pokračovať v pondelok 12. mája 2025
Všetci stravníci školskej jedálne sú na uvedený deň z obedov odhlásení.
Eva Ihringová
riaditeľka školy
Biologická olympiáda
Biologická olympiáda – školské kolo a okresné kolo
V uplynulých dňoch a týždňoch sa na našej škole uskutočnilo školské kolo Biologickej olympiády v kategórii D a v kategórii E so zameraním na botaniku a zoológiu. Žiaci preukázali nielen výborné vedomosti, ale aj záujem o prírodu a vedecké bádanie.
S radosťou zverejňujeme výsledky:
Kategória D:
1. miesto – Martin Gergel PB
2. miesto – Adela Hajašová SB
3. miesto – Karolína Maláčová SB
Kategória E – odbornosť botanika:
1. miesto – Mária Uhríková SB
2. miesto – Adela Hricová KA
3. miesto – Paulína Haráková SB
Kategória E – odbornosť zoológia:
1. miesto – Lara Vargan TA
2. miesto – Hanka Petrášová TA
3. miesto – Adela Székelyová TA
Prvé dve miesta v každej disciplíne zároveň reprezentovali našu školu na okresnom kole, kde dosiahli výborné výsledky v odbornosti botanika a získali 1. a 3. miesto. V odbornosti zoológia získali krásne 4. miesto (Lara) a 7. miesto (Hanka). Víťazka okresného kola Majka Uhríková zároveň postupuje do krajského kola, kde bude opäť obhajovať farby našej školy.
Víťazom srdečne blahoželáme a ďakujeme všetkým zúčastneným za ich snahu a prípravu. Postupujúcim prajeme veľa úspechov v ďalších kolách súťaže!
Orientačný beh
Úspechy našich bežcov v orientačnom behu!
Dňa 29. apríla sa v Ružinove konalo obvodné kolo v orientačnom behu, kde naši žiaci a študenti dosiahli výborné výsledky a ukázali, že im nechýba ani rýchlosť, ani orientácia v teréne.
Vo všetkých kategóriách sme sa umiestnili na medailových pozíciách a až trikrát sme získali 1. miesto – v kategóriách žiaci, študenti a študentky. Žiačky si vybojovali 3. miesto a žiaci pridali aj bronz, čo znamená, že sme si odniesli spolu 6 medailových umiestnení! Najhonejšie zastúpenými boli a zároveň najuúspešnejšími boli naši žiaci z kvarty B triedy :)
Na krajské kolo, ktoré sa uskutoční 21. mája v Devínskej Novej Vsi, tak postupujú všetky naše úspešné tímy. Budeme im držať palce!
Medzi individuálnymi úspechmi vynikli:
· Tristan Sýkora zo 4. E (študent) – 1. miesto
· Christian Baranovič z KB (žiak) – 1. miesto
· Zuzana Glézlová zo 4.E (študentka) – 2. miesto
Srdečne gratulujeme všetkým zúčastneným a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy!
DEŇ ZEME
Deň Zeme na našej škole: Spoznávali sme, chránili, zdieľali
Deň Zeme, ktorý sme oslávili na našej škole 25.4.2025 sa niesol v duchu poznávania, zodpovednosti a spolupráce. Naši žiaci a študenti z rôznych ročníkov pripravili zaujímavé infostánky, prezentácie a aktivity, ktoré poukázali na aktuálne environmentálne problémy aj možnosti riešení.
Cieľom celého dňa bolo zvýšiť povedomie o ochrane prírody, ale aj ukázať, že každý z nás môže prispieť k pozitívnej zmene – či už výberom oblečenia, starostlivosťou o vodu, alebo správnym triedením odpadu.
🔍 Čo ste mohli vidieť a zažiť?
· Voda, ktorú piješ – zamyslenie nad zdrojmi pitnej vody.
· Príroda lieči! – spoznávanie liečivých rastlín.
· Atmosféra v ohrození – informácie o kvalite ovzdušia a jeho znečistení.
· Krása pod hladinou v ohrození – stav našich oceánov a morí.
· Zvieratá ovplyvnené globálnym otepľovaním – ako klimatické zmeny zasahujú faunu.
· Fast fashion vs. slow fashion – čo nosíme a aký to má dopad?
· Tajný život v lese – poznávanie zvierat podľa stôp, zvukov a kostier.
· Význam hmyzu – hmyz ako nenahraditeľná súčasť ekosystému.
· Slimák africký – domáci maznáčik – netradičný pohľad na exotického živočícha.
· I problemi ambientali – environmentálne problémy očami našej IT sekcie.
· Nástenka plná chráčikov – výtvarná tvorba našich najmladších.
· Prednáška: Uhlík – základ života – zaujímavosti o uhlíku v prírode.
· SWAP – výmenná burza oblečenia – druhý život pre oblečenie a menej odpadu.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili, pripravovali stánky, diskutovali so spolužiakmi alebo len prišli načerpať nové poznatky. Sme radi, že máme študentov, ktorým na planéte záleží. 🌱
Klíma
Vážení rodičia, milí žiaci,
v dňoch 25.-26.4.2025 nám firma VAX a. s. v spolupráci s rodičmi (Vladimírom Petrášom, Zuzanou Ružekovou a Karolom Chorváthom) nainštalovala nové klimatizácie v malej telocvični a učebni informatiky. Celkové náklady vo výške 6494,40 € s DPH sú financované zo zdrojov občianskeho združenia - Rodičovské združenie pri Gymnáziu na Ul. L. Sáru. Tešíme sa z toho, že nové klimatizácie prispejú ku skvalitneniu vyučovacieho prostredia nášho gymnázia. Ďakujeme!
Triedne aktívy, konzultácie
Vážení rodičia, štvrťrok uplynul a pri príležitosti priebežného hodnotenia žiakov Vás pozývame na triedne aktívy a konzultácie s učiteľmi, ktoré sa uskutočnia v pondelok 14.4.2025 na našej škole v takomto poradí:
16:30 - 17.00 h - tr. aktívy v kmeňových triedach
17:00 - 18:00 h - individuálne konzultácie s vyučujúcimi
Vedenie školy
VS Alma mater
Na tomto podujatí sa zúčastnili naši študenti zo SxA, SpA a 3A.
Literárne ozveny
Tradičná literárna súťaž v tvorivom písaní Literárne ozvenyv GLS sa konala na našej škole 3. apríla. Rady talentovaných žiakov, nádejných budúcich spisovateľov, sa opäť rozšírili. Svoje básne, krátke poviedky aj úryvky z rozsiahlejších diel prezentovali žiaci od najmladších sekundánov až po maturantov. Písaniu sa venujú, pretože je to spôsob, ako sa vysporiadajú s emóciami, pretože sa hnevajú na nespravodlivosť vo svete alebo ako povedala jedna žiačka: "Pretože som človek a tvoriť je prirodzená ľudská potreba." Strávili sme spolu krásne, dojímavé, inšpirujúce a nesmierne obohacujúce predpoludnie.
Všetkým oceneným srdečne gratulujeme a držíme im palce na celoslovenských literárnych súťažiach.
Už teraz sa tešíme na budúci ročník.
Trenčiansky robotický deň 2025
Dňa 3. a 4. apríla 2025 sme sa zúčastnili medzinárodnej súťaže: Trenčiansky robotický deň. Účastníci pochádzali z Českej republiky, Nemecka, Poľska, Maďarska a Slovenska. Súťaž bola rozložená na dva dni, kde v prvý deň si študenti mohli vyskúšať jednotlivé súťažné dráhy a doladiť tak svoje programy a v nasledujúcom dni už prebiehali jednotlivé súťaže. Našim študentom sa podarilo vo svojich kategóriách umiestniť na veľmi pekných miestach:
V kategórii DoIt!, pod 16 rokov, získali 4. Miesto
a zároveň v kategórii Folower Easy, pod 16 rokov, získali 5. Miesto s robotom SE3:
SA Samuel Cibulka
SA Šimon Mucska
V kategórii DoIt!, pod 16 rokov, získali 7. miesto s robotom Juro:
4.A Jakub Machyniak
SxA Roman Maršálek
V kategórii Follower Easy, pod 16 rokov, získali 9.miesto s robotom Magie:
PA Hana Beňová
SB Andrea Machyniaková
V kategórii Follower Easy, nad 16 rokov, získali 11.miesto s robotom Hoki:
3A Daniela Bárczyová
3A Alina Akhmetová
V tomto 19. ročníku sa súťaží zúčastnili tímy zo základných škôl, stredných odborných a priemyselných škôl technologických, elektrotechnických, obchodných akadémií a gymnázií. Je zaujímavé že naši šikovní študenti v niektorých kategóriách tromfli svojim umiestnením aj odborné školy technického charakteru, obzvlášť pri tohtoročnej rekordnej účasti: 134 tímov, 51 škôl a 181 robotov. V rámci gymnázií sme obsadzovali prvé, druhé a tretie miesta, podľa kategórie, čím si zaslúžia náš obdiv nielen v rámci Informatiky.
Súťažiacim gratulujeme ku skvelým úspechom :) verím ze sa už teraz tešia na ďalší ročník...
Náhradný termín maturitnej skúšky
Dňa 8. apríla 2025 sa na našej škole uskutoční náhradný termín externej časti a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky zo slovenského jazyka a literatúry. Externí žiaci sa dostavia do školy medzi 8.45 a 9.00 hod. Žiaci sú povinní preukázať sa pri vstupe do školy občianskym preukazom.
Deň π
Trieda 3E bilingválnej sekcie sa umiestnila na prvom mieste v prestížnej súťaži PiGame 2025 – Alla scoperta di Delta City, ktorú pri príležitosti Dňa π a Medzinárodného dňa matematiky organizovalo Laboratorio Effediesse na Polytechnickej univerzite v Miláne. Ako každý rok, aj tentoraz sa do súťaže zapojilo množstvo škôl z celého Talianska. Avšak, tento rok sa po prvýkrát zúčastnilo aj Gymnázium Ladislava Sáru so študentmi tried 3E a 2E, ktorí pod vedením svojej učiteľky matematiky Tiziany Ivany Marie Guarneri a s podporou učiteliek Mary Paoly Paolini a Biancy Fialovej riešili predložené úlohy s nadšením a nakoniec dosiahli prvé miesto v rebríčku.
Podujatie sa konalo online v piatok 14. marca 2025, na Deň π.
Všetci zúčastnení študenti vyjadrili veľkú spokojnosť a viackrát zdôraznili, aká príjemná a zábavná bola táto skúsenosť. Súťažná úloha pozostávala z riešenia série logicko-matematických hádaniek rôznej úrovne náročnosti, prispôsobených veku a stupňu vzdelania študentov. Cieľom súťaže bolo priblížiť študentom matematiku a jej rozmanité využitie.
PiGame 2025 – Alla scoperta di Delta City je interaktívna aktivita, ktorá spája matematické modelovanie, tímovú spoluprácu a udržateľnosť. Počas 60 minút, žiaci rozdelení do skupín čelili výzvam, ktorých cieľom bolo navrhnúť udržateľné mesto a zároveň riešiť matematické problémy založené na skutočných scenároch.
Bola to neuveriteľná skúsenosť, pri ktorej sa študenti s veľkým nadšením snažili vyriešiť zadané úlohy.
Študenti mali možnosť preukázať a zdokonaliť svoje jazykové, matematické, komunikačné a analytické schopnosti.
Výsledky krajského kola SOČ
1. miesto - Matúš Marek Čambal ( odbor biológia)
Úspešní riešitelia: Monika Mittheissová
Adam Ostatník
Matúš Trenčanský
Gratulujeme.
GLS ČÍTA, LEBO...
1. Čítanie rozvíja našu schopnosť myslieť
Čítanie nie je len pasívna činnosť – je to cvičenie pre náš mozog. Keď čítame, učíme sa vnímať súvislosti, vyhodnocovať situácie a premýšľať o rôznych pohľadoch na svet. Beletria nám umožňuje preniknúť do vnútra postáv, pochopiť ich konanie a cítiť s nimi. To nás robí empatickejšími a schopnejšími chápať iných ľudí aj v reálnom živote. Schopnosť porozumieť textu a jeho významu je zároveň kľúčová pre úspech v škole, v práci aj v každodennom živote. Kto číta, ten myslí – a kto myslí, ten rozumie svetu.
2. Beletriou si trénujeme empatiu
Keď čítame romány, vstupujeme do cudzích svetov a prežívame príbehy ľudí, ktorí žijú úplne inak ako my. Vďaka tomu si budujeme schopnosť vcítiť sa do druhých – a to je základ empatie. Čítanie nás učí, že za každým rozhodnutím môže byť príbeh, ktorý nepoznáme. Pravidelní čitatelia beletrie dokážu lepšie porozumieť emóciám iných, čo je v osobných aj pracovných vzťahoch nesmierne cenné. Beletria nie je len zábava – je to školenie ľudskosti.
3. Čítanie je únik aj objavovanie
Kniha je jediný stroj času, ktorý máme vždy po ruke. Môžeme sa preniesť do minulosti, prežiť život na inom kontinente alebo sa ocitnúť v budúcnosti, kde existujú nové svety a technológie. Čítanie nám ponúka oddych, no zároveň nás nenápadne obohacuje. Zlepšuje slovnú zásobu, rozširuje obzory a učí nás uvažovať nad svetom kriticky. Kto číta, ten má v rukách nástroj, ako uniknúť realite – a pritom sa do nej vrátiť silnejší a múdrejší.
4. Čitateľská gramotnosť je základom pre život
V dnešnom svete je schopnosť porozumieť písanému textu dôležitejšia než kedykoľvek predtým. Nestačí len vedieť prečítať slová – potrebujeme vedieť rozlíšiť, čo je podstatné, overiť si zdroje a pochopiť skryté významy. Čitateľská gramotnosť nám neumožňuje len čítať knihy, ale rozvíja aj schopnosť orientovať sa v informáciách. Pomáha nám robiť lepšie rozhodnutia, nenechať sa manipulovať a kriticky myslieť. Preto je dôležité, aby sme čitateľskú gramotnosť rozvíjali od detstva – a pokračovali v tom celý život.
5. Čítanie je tichý spojenec duševného zdravia
V uponáhľanom svete plnom obrazov a hluku môže byť čítanie oázou pokoja. Kniha nás spomaľuje, učí sústrediť sa a dáva priestor našej predstavivosti. Pomáha znižovať stres, zlepšuje náladu a prináša pocit zmysluplného času. Niektoré štúdie ukazujú, že čítanie pravidelne aj na pár minút denne dokáže znížiť úzkosť a zlepšiť spánok. Je to jednoduchý, tichý nástroj, ktorý máme vždy poruke – a ktorý nám môže nenápadne meniť život k lepšiemu.
Majstrovstvá Bratislavského kraja v šachu
Naši mladší žiaci - Iana Kozhevnikova, Juraj Jursa, Matúš Tonhajzer a Samuel Trandžík obsadili v ťažkej konkurencii 50 družstiev krásne 5. miesto na Majstrovstvách Bratislavského kraja v štvorčlenných zmiešaných družstvách žiakov ZŠ v zrýchlenom šachu. GRATULUJEME.
Čitateľský maratón - oznam pre rodičov
Milí rodičia,
pridajte sa k nám počas Čitateľského maratónu, ktorý sa uskutoční od 24. do 28. marca 2025! Naša škola sa prvýkrát zapojí do tejto skvelej akcie, ktorú už 16. rok organizuje Linka detskej istoty (https://ldi.sk/).
Žiakov čaká týždeň plný čítania nielen na hodinách jazykov, ale aj fyziky, geografie, matematiky, biológie, chémie, finančnej gramotnosti a výchov. Naše čítanie nám bude spríjemňovať čitateľská čajovňa, literárne kvízy, divadelné scénky a kostýmová streda spojená s burzou kníh.
Veľmi by nás potešilo, ak by ste sa zapojili aj vy, naši úžasní rodičia! Nájdite si chvíľu na čítanie s deťmi a spoločne si užite tento maratón. A ak budete čítať doma, nezabudnite zdieľať svoje čitateľské chvíle na sociálnych sieťach s hashtagom #GLSCitaLeboJeToZabava.