Kristína Londáková, poradkyňa, Behaviorálny Tím (The Behavioural Insights Team) pri Úrade Vlády Spojeného kráľovstva, Londýn
"Vďaka francúzštine som sa po GLS dostala na bakalára (Sciences Po Paris), konkrétne do európskeho kampusu v Dijone. Ocitla som sa v úžasnom mixe spolužiakov z Francúzska a Strednej Európy, na hodinách práva, ekonómie, histórie a politológie, kde nás drilovali v kritickom a analytickom myslení a umení vystupovania.
Moje ďalšie kroky viedli do Paríža, na prvý rok z dvojnásobného magistra v medzinárodnej ekonomickej politike opäť na Sciences Po Paris. Bol to čas bagiet so syrom namiesto obeda, štúdia v miniaturnej chambre de bonne na streche typického hausmanien, a všadeprítomnej kultúry, v podobe výletov do Musée D’Orsay a do Opery na stojáka. V Paríži som dostala aj príležitosť stážovať pri našej ambasáde, a dokonca v OECD, kde som pomáhala s analýzou stavu slovenského zdravotníctva.
Druhý magister ma priviedol do dynamického Londýna, na London School of Economics and Political Science (LSE). Prednáška držitela Nobelovej ceny za behaviorálnu ekonómiu Richarda Thalera na LSE ma inšpirovala k práci pre Behaviorálny Tím (The Behavioural Insights Team) pri Úrade Vlády Spojeného kráľovstva, kde sa snažíme vylepšovať verejné politiky a experimentálne testujeme ich dopady. Medzičasom som pôsobila ako poradkyňa riaditeľa Behaviorálneho Tímu a viackrát som bola vyslaný odborník priamo na britskom Úrade vlády, naposledy v rámci COVID-19 krízového štábu. V súčastnosti sa zameriavam na aplikáciu behaviorálnych vied na riešenie klimatickej krízy.
Znalosť jazykov mi stále prináša nové príležitosti – pomáhala som zakladať francúzsku pobočku Behaviorálneho Tímu, školila kanadských a českých úradníkov – a zišla sa aj tá naša slovenčina, keď som sprevádzala špeciálneho poradcu britského premiéra na pozorovaní plošného testovania u nás doma. Z paneláku na Dlháčoch, do čísla 10. Downing Street. Ako sa na GLS hovorí, prečo nie? A kam sa vyberiete vy?"
Daniela Gálová, referentka pre komunikáciu, marketing a vzťahy (Francúzsky inštitút, Bratislava)
"Francúzsku sekciu na Gymnáziu L. Sáru odporúčam všetkými desiatimi. Ako 16-ročná som sa presťahovala do Francúzska, kde som dokončila strednú a vysokú školu, za čo do veľmi veľkej miery vďačím mojim profesorkám francúzštiny zo Sárky a ich kvalitnému vyučovaniu. Za 5 rokov štúdia vo francúzskej sekcii (príma-kvinta) som získala veľmi solídne jazykové znalosti na to, aby som mohla plnohodnotne fungovať v cudzej krajine.
S odstupom času môžem skonštatovať iba jediné: Som šťastná, že ma mamina v tom čase prihlásila na francúzštinu. Francúzsky jazyk mi rozšíril obzory, otvoril dvere možností či už študijných, pracovných alebo jazykových. Naučila som sa ľahšie aj iné románske jazyky, zlepšila angličtinu a teraz nachádzam mnohé paralely aj v nemčine."
Veronika Mičudová, študentka SciencePo Paris, Francúzsko, odbor Economie
"Francúzštinu som sa začala učiť s mottom „Le français c’est facile“ a to som si pripomínala aj v tých ťažších momentoch. Na francúzštine sa mi páčilo nielen to ako znie, ale oslovovala ma aj jasná logická gramatika jazyka či bohatá história a kultúra krajiny. Po ôsmich rokoch štúdia na gymnáziu som vedela, že chcem ísť študovať práve do Francúzska, ale bola som si menej istá v tom, čo by to malo byť. Dopočula som sa o prezentácii vo Francúzskom Inštitúte ohľadom štúdia na prestížnej vysokej škole Sciences Po, nazývanej aj Institut d’Études Politiques, kde študovalo viacero významných francúzskych politikov. V priebehu štúdia som mala možnosť spoznať študentov z rôznych krajín, veľa cestovať a študovať vo francúzštine aj angličtine predmety ako politológiu, históriu, právo, sociológiu, medzinárodné vzťahy či ekonómiu. Práve tomu poslednému som sa venovala aj na magisterskom štúdiu v Paríži. Okrem vedomostí si do života odnášam určité savoir-vivre..."
Matúš Bernadovič, študent University of Amsterdam, Holansko, odbor Economics and Business Economics
"To, že každý ďalší jazyk, ktorý sa naučíte, vám otvorí nové možnosti pre cestovanie, prácu a štúdium, sa Vám môže zdať ako cliché, ale je to tak! Aby ste mi verili, poviem Vám čo sa mi vďaka francúzšstine podarilo v zopár rýchlych príkladoch z môjho života. Vďaka super ľudskému a otvorenému prístupu, ktorého sa mi na GLS dostalo, som bol napríklad schopný marockému taxíkarovi v Marbelle vysvetliť, že ulica, na ktorú ma vezie, je síce správna, ale ,bohužiaľ, v inom meste. Alebo sa porozprávať s mojimi parížskymi priateľmi bez ich ustavičného anglicko-francúzskeho neprirodzeného “prepínania”.
Vám, ktorých viac zaujímajú “profesionálnejšie” výhody a chceli by ste ísť na tie najprestížnejšie univerzity vo svete, francúzština taktiež prináša veľké množstvo výhod. Napríklad na najlepších francúzskych univerzitách ako Sciences-Po (vo svojom obore 2. najlepšia na svete) alebo École Polytechnique (celkovo 61. na svete), sa na mňa profesori na pohovore usmievali o čosi vrúcnejšie ako na mojich nefrankofónnych konkurentov, s ktorými som sa neskôr rozprával, pričom tomu zodpovedali aj výsledky.
Aj keď som sa nakoniec nerozhodol študovať vo Francúzsku, už teraz zo svojho prieskumu viem, že v krajine, kam som sa vybral, si viem takmer ihneď nájsť prácu v medzinárodných spoločnostiach, keďže minimálne jedna z nich vždy bude potrebovať niekoho, kto vie aj inak ako po anglicky.
Vďaka GLS, sa mi podarilo získať DELF jazykové certifikáty aj v dobe, keď som túto školu už oficiálne nenavštevoval a otvoriť si celé spektrum nových voľnočasových, akademických aj pracovných možností. Francúzštinu na Sárke vám teda z mojich osobných skúseností môžem iba odporučiť."
Magdaléna Šturdíková, študentka FiF Masarykovej univerzity, Brno, odbor dejiny umenia a francúzsky jazyk a literatúra
"Výučbu francúzskeho jazyka na Gymnáziu L.Sáru som vnímala veľmi pozitívne od začiatku. Bola som milo prekvapená kvalitou vyučujúcich. Všetky učiteľky mali fantastický spôsob učenia, veľmi interaktívny a inovatívny. Taktiez by som chcela vyzdvihnúť dotáciu hodín, ktorá bola veľmi vysoká a prispela k tomu, že som v tom jazyku rýchlo napredovala. V septime som sa rozhodla íst do Francúzska na študijný pobyt (Pamiers pri Toulouse) hlavne z dôvodu zdokonalenia sa v jazyku a nadobudnutia nových známostí a v snahe spoznať kultúru a zvyky krajiny, ktorej jazyk som sa učila. Osobne môžem povedať, že to bolo moje najlepšie rozhodnutie v živote. Bolo to pár neskutočne krásnych mesiacov, ktoré mi dali veľa po každej stránke. Vďaka nemu som aj zistila, akým smerom chcem, aby sa môj život uberal."
Mia Pinčeková, študentka University of East London, Anglicko, odbor herectvo
"Štúdium francúzštiny na GLS mi otvorilo dvere k mnohým novým aktivitám, ale aj ľuďom. Po tom, ako som zmaturovala, som sa začala francúzštine venovať aj popri univerzite. Počas môjho študijného pobytu v Prahe som si našla mnoho kamarátov z Francúzska (v Prahe ich je ozaj veľa) a zbúranie jazykovej bariéry mi umožnilo s nimi nadviazať bližšie kamarátstvo. Okrem toho sa mi naskytla príležitosť francúzskeho hereckého kurzu v Bratislave- Theatra, kedy som si mohla po prvý raz vyskúšať hrať na javisku v cudzom jazyku. Bola to veľmi obohacujúca skúsenosť a učenie jazyka touto formou je o to intenzívnejšie.
Mojím prvotným snom bolo vedieť čítať texty piesní vo francúzštine. Táto méta sa mi splnila, no nikdy by som si nebola bývala pomyslela, o koľko bohatšia na skúsenosti a zážitky budem vďaka tomuto jazyku. Vďačím za to mojím profesorkám francúzštiny na GLS, ktoré vytvorili štartovaciu čiaru mojej životnej cesty úzko prepojenej s francúzštinou a francúzskou kultúrou."